MORA prináša 15 osvedčených tipov (nielen) pre veľkonočné pečenie

Tradičná česká značka MORA, symbol nejednej slovenskej a českej kuchyne, pomáha už odnepamäti kuchárom a kuchárkam zvládnuť nástrahy spojené s prípravou bežných, ale aj sviatočných pokrmov. S rúrami MORA sa tak bez obáv môžete pustiť aj do veľkonočného menu. V ňom spravidla nechýba baránok z kysnutého, treného alebo piškótového cesta, kysnuté koláče, pletence či sladký mazanec. Z mäsa hrá vo veľkonočnom menu tradične prím pečená jahňacina, baranina, kozľacina alebo mäso z králika. Skôr než začnete s ich prípravou, MORA zozbierala niekoľko rokmi osvedčených rád pre správne pečenie:

A. Pečenie cesta

Tip č. 1: Pokiaľ chcete zistiť, či je cesto už prepečené, pred dokončením zapichnite drevenú špajľu do najvyššieho miesta koláča. Ak ostane suchá, je koláč hotový.
Tip č. 2: Chcete, aby koláč neklesol? Nabudúce použite menej tekutiny, alebo nastavte teplotu pečenia asi o 10° C nižšiu. Zároveň dbajte na dobré prepracovanie cesta podľa receptu.
Tip č. 3: Pokiaľ koláč uprostred vyskočí a po krajoch je nižší, voľte nižšiu teplotu a pečte o niečo dlhšie.
Tip č. 4: Ak je koláč zhora príliš tmavý, zasuňte plech nižšie. Zvoľte nižšiu teplotu a pečte koláč o niečo dlhšie.
Tip č. 5: Ak je naopak koláč príliš tmavý uprostred, zasuňte plech vyššie a do budúcna nastavte nižšiu teplotu. Použite hlbší plech a pečte o niečo dlhšie.
Tip č. 6: A čo ak je koláč príliš suchý? Nabudúce zvoľte teplotu o 10°C vyššiu a skráťte dobu pečenia. Môžete prípadne pokvapkať koláč šťavou z ovocia alebo alkoholom.

B. Pečenie mäsa

Tip č. 7: Ak pri pečení mäsa hrozí, že mäso na povrchu príliš stmavne a začne sa pripaľovať, v tom prípade preverte výšku zasunutia a teplotu pečenia.
Tip č . 8: Ak pečienka vyzerá dobre, ale šťava sa pripaľuje, použite menšiu nádobu na pečenie alebo pridajte viac tekutiny. Ak je šťava príliš svetlá a vodnatá, stačí použiť menej tekutín. Na dusenie postačí 8-10 polievkových lyžíc vody, podľa veľkosti mäsa. Veľkú pečienku obráťte po polovici celkovej odporúčanej doby.
Tip č. 9: Vítanú úsporu energie pri pečení dosiahnete využitím tzv. "dobehu." Pokrm jednoducho ponecháte v rúre na konci tepelnej úpravy po jej vypnutí.

C. Grilovanie

Je jednou z najstarších a najdokonalejších úprav mäsa, pri ktorej nedochádza k prepaľovaniu tukov. Mäso zostáva šťavnaté a má veľmi dobrú chuť. Neničia sa cenné živiny a biologická hodnota mäsa je takmer zachovaná. Pokrm je tiež ľahšie stráviteľný, na rozdiel od pečenia, kedy šťava uniká do vody a tuku.
Tip č. 10: Najvhodnejšie je odležané mäso alebo hydina.
Tip č. 11: Ryby sú najlepšie úplne čerstvé alebo dokonale zmrazené.
Tip č. 12: Grilované kusy by mali byť pokiaľ možno rovnako hrubé. Ideálne okolo 2-3 cm, aby rovnomerne zhnedli a zostali šťavnaté.
Tip č. 13: Mäso zbytočne pred grilovaním neumývajte. Stačí ho utrieť čistou a vlhkou utierkou.
Tip č. 14: Pokiaľ nie je mäso naložené v marináde, potrite ho tukom alebo olejom. Tesne pred grilovaním ho posoľte.
Tip č. 15: V rúre sa porcie na grilovanie vkladajú priamo na rošt, najlepšie do stredu. Pekáč alebo plech na pečenie umiestnený pod roštom zachytí vytekajúcu šťavu z mäsa. Dno tak zostane čisté.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu