Ingrediencie
Postup
Do misy od robota dajte najprv štipku soli a na ňu preosejte múku. Zmes zatiaľ nemiešajte. Na povrchu múky urobte jamku. Do jamky nasypte cukor a zalejte ho teplou vodou. Potom pridajte nadrobené droždie, jemne ho vidličkou pokrčte a nechajte vzísť kvások. Kvások by mal približne do 15 minút zdvojnásobiť svoj objem. Ak sa tak nestane, začnite znova s novým droždím.
Pridajte zmäknuté maslo a nastrúhanú kôru z jedného bio citróna. Zmes opatrne premiešajte a vypracujte cesto kuchynským robotom s hnetacím nástavcom. Ako poznáte, že je cesto na tradičné judášky hotové? Akonáhle bude cesto kompaktné, nie príliš lepivé a bude mať pružnú konzistenciu, asi ako má plastelína. Vyberte misu z robota, prikryte ju utierkou alebo potravinovou fóliou a na teplom mieste nechajte cesto zhruba hodinu kysnúť. Správne kysnuté cesto zväčší svoj objem asi dvojnásobne.
Akonáhle je cesto vykysnuté, vyklopte ho z misy a rozdeľte ho najprv na štvrtiny a potom na ďalšie menšie dieliky. Mali by ste mať približne 20 - 24 kúskov. Z každého kúsku vyvaľkajte valček, tenký asi tak, ako je váš prst. Tento valček stočte do požadovaného tvaru. Môžete robiť uzlíky, esíčka, slimáčiky alebo prepletené slučky. Svojím tvarom majú tradičné veľkonočné judášky pripomínať kúsok zvinutého povrazu, na ktorom sa obesil apoštol Judáš po tom, čo zradil Ježiša.
Vytvorené kúsky pečiva rozložte na plech vyložený papierom na pečenie. Dbajte na to, nech majú judáša okolo seba dosť miesta a nechajte ich ešte asi 15 minút dokysnúť. Veľkonočné judášky dajte do predhriatej rúry na 180 ° C a pečte 18 minút.
Med zahrejte a rozmiešajte v ňom na kúsky nakrájané maslo. Hneď po upečení judášky potrite tenkou vrstvou medovej omáčky. Teplé cesto do seba vsiakne med a veľkonočné pečivo potom nelepí. Potreté judáše nechajte chvíľu chladnúť na plechu, potom ich ale presuňte na mriežku. Judáša podávajte vychladnuté. Skvelé sú napríklad s bielou kávou.